Kategorie
Bez kategorii

Co to jest stygmatyzacja z powodu wagi (Weight stigma)?

Piętno wagi to dyskryminacja, negatywne oceny lub stereotypy oparte wyłącznie na wadze osoby (znane również jako dyskryminacja ze względu na wagę lub uprzedzenia z powodu wagi). Weight stigma nadal jest „społecznie akceptowaną” formą dyskryminacji, co oznacza, że ​​piętno wagi jest powszechne.

Piętno wagi to dyskryminacja, negatywne oceny lub stereotypy oparte wyłącznie na wadze osoby (znane również jako dyskryminacja ze względu na wagę lub uprzedzenia z powodu wagi). Weight stigma nadal jest „społecznie akceptowaną” formą dyskryminacji, co oznacza, że ​​piętno wagi jest powszechne. 

Mamy różne rodzaje Weight stigmy:

Jawna
Obejmuje obraźliwe słowa, zastraszanie, kpiny, nękanie i groźby, które są uznawane za społecznie niedopuszczalne. 

Ukryta
Jest często ukryte lub niewidoczne dla innych i często postrzegane jako„ społecznie odpowiednie ”. Brak rozmiarów ubrań pasujących dla ludzi o dużych ciałach, chwalenia, gloryfikacją utraty wagi, oferowanie nieproszonych porad dotyczących utraty wagi i zakładanie z góry jak zdrowy jest ktoś na podstawie jego wagi.

Zinternalizowana 
Ma miejsce, gdy jednostka wierzy w te negatywne stereotypy i przesłania kulturowe na swój temat. Pomyśl na przykład o wszystkim, co nasza kultura mówi o grubych ludziach. Przykłady ukrytych uprzedzeń to wszystko, o czym myślisz. Jeśli myślisz, że te rzeczy są dla ciebie prawdziwe, jest to zinternalizowana stigma, niezależnie od kształtu i rozmiaru twojego ciała.

Czy mamy wpływ na swoją wagę?

Często możemy się spotkać z komentarzami na temat czyjegoś ciała, niekoniecznie większego, argumentowane „troską” o kogoś zdrowie. 


Przyjrzyjmy się więc dowodom naukowym, czy to naprawdę „działa” i osoby, które dostały taki komentarz rzeczywiście nie wiedziały jak wyglądają i zmieniają swoje życie o 180 stopni. 

Na naszą wagę wpływa około 100 różnych czynników, w tym nasz:
skład genetyczny 
status społeczno-ekonomiczny
położenie geograficzne
zdrowie fizyczne i psychiczne
przyjmowane leki
decyzje dotyczące stylu życia, z których wiele jest poza indywidualną kontrolą, ma wpływ na naszą wagę

i dziesiątki innych…

Zobaczmy na raport, który pokazuje jak wiele czynników wpływa na nasze zdrowie i wagę:

Trochę ich jest, co?

Liczne badania udokumentowały szkodliwe stereotypy oparte na wadze, zakładające, że osoby o dużych ciałach są leniwe, o słabej woli, nieudane, nieinteligentne, pozbawione samodyscypliny i mają słabą siłę woli. Powszechnie stosowana mantra „jedz mniej, ruszaj się więcej” jest uproszczeniem i obarcza winą jednostkę. Jednak przesłanie to nie odzwierciedla dokładnie dowodów naukowych wskazujących na to, że wiele istotnych czynników przyczyniających się do masy ciała jest poza kontrolą jednostek.

Jak to wpływa na zdrowie?

Stygmat wagi poważnie zagraża życiu – nie tylko z powodu błędnej diagnozy wynikającej z tendencyjnej opieki lub unikania opieki zdrowotnej. Badanie z 2006 roku dotyczące dostrzeżonych przeszkód w regularnych badaniach przesiewowych w kierunku raka ginekologicznego u kobiet zidentyfikowanych jako „nadwaga” lub „ot*łość” wykazało, że 68 procent zgłosiło opóźnienia w opiece zdrowotnej ze względu na wagę, a 83 procent stwierdziło, że ich waga stanowi przeszkodę w dostęp do odpowiedniej opieki zdrowotnej.
Przez ostatnie dekady dowody jednoznacznie pokazują szkodliwy wpływ stygmatyzacji na zdrowie fizyczne i psychiczne, które obejmują podwyższony poziom kortyzolu i wyższe ciśnienie krwi, depresję, lęki, zaburzenia odżywiania (w tym zaburzone nawyki kontroli wagi, nadmierne powściągliwość i napadowe objadanie się) oraz unikanie aktywności fizycznej i ruchu (z obawy przed zawstydzeniem).

Nie tylko piętno wagi jest szkodliwe, ale także śmiertelne. Badanie z 2015 roku wykazało, że osoby, które zgłosiły doświadczanie dyskryminacji ze względu na wagę, niezależnie od BMI, miały 60% zwiększone ryzyko zgonu. 

Udokumentowano również, że jest to istotny czynnik ryzyka wystąpienia depresji, niezadowolenia z własnego ciała i niskiej samooceny. 

Ci, którzy doświadczają stygmatyzacji związanej z wagą również: Angażują się w częstsze napadowe objadanie się
Mają zwiększone ryzyko wystąpienia objawów zaburzeń odżywiania
Częściej mają diagnozę zaburzenia z napadami objadania się (BED)

Co możesz zrobić?

Warto więc zastanowić się jak my sami, często posługujemy się stereotypami i założeniami na czyiś temat. Rzuć wyzwanie negatywnym stereotypom związanym z osobami o dużych rozmiarach ciałach. Pomyśl o języku, którego używasz, próbując walczyć z piętnem wagi. Używaj nie stygmatyzujących słów, nie udzielaj nieproszonych porad dotyczących odchudzania, to nie jest pomocne. Nie komentuj wagi (np. „Świetnie wyglądasz, schudłaś?”) czy nie zakładaj, że czyjeś zdrowie zależy wyłącznie od wielkości ciała.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s